Abracon LLC AIAP-03-333K
Part No.:
AIAP-03-333K
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
AIAP-03-333K.pdf
Description:
FIXED IND 33MH 155MA 26.7 OHM
Shipping
AIAP-03-333K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIAP-03
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
33 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
155 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
26.7Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.449" Dia x 0.902" L (11.40mm x 22.90mm)