PUI Audio, Inc. AI-4228-P-FP28-R
Part No.:
AI-4228-P-FP28-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
AI-4228-P-FP28-R.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 12V 42.5MM PNL MNT
Shipping
AI-4228-P-FP28-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Series:
AI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
AC, DC
Voltage - Rated:
12 V
Voltage Range:
6 ~ 28V
Frequency:
2.8kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Pulse, Fast
Duration:
3 PPS
Sound Pressure Level (SPL):
90dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:
10mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Approval Agency:
cUL, UL
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
Size / Dimension:
1.673" Dia (42.50mm)