PUI Audio, Inc. AI-1440-TWT-12V-R
Part No.:
AI-1440-TWT-12V-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
AI-1440-TWT-12V-R.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 12V 13.8MM TH
Shipping
AI-1440-TWT-12V-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Series:
AI
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
12 V
Voltage Range:
3 ~ 16V
Frequency:
4kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
80dB @ 12V, 30cm
Current - Supply:
7mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Approval Agency:
Ratings:
Washable
Ingress Protection:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
PC Pins
Size / Dimension:
0.543" Dia (13.80mm)