Littelfuse Inc. AHS120F/33-2
Part No.:
AHS120F/33-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2-SMD
Datasheet:
AHS120F/33-2.pdf
Description:
PPTC-SMD-PSW
Shipping
AHS120F/33-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
2-SMD
Series:
PolySwitch® AHS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
33V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.2 A
Current - Trip (It):
2.3 A
Current - Max:
20 A
Time to Trip:
2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
340 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)