Allied Components International AHC50-101M-RC
Part No.:
AHC50-101M-RC
Datasheet:
AHC50-101M-RC.pdf
Description:
100uH, 20%, Axial Hash Choke
Shipping
AHC50-101M-RC Specifications
Packaging:
Bulk
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
DC Resistance (DCR):
216mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia x 1.380" L (10.00mm x 35.05mm)