Allied Components International AHC40-3-101K-RC
Part No.:
AHC40-3-101K-RC
Datasheet:
AHC40-3-101K-RC.pdf
Description:
100UH 10% AXIAL HIGH CURRENT
Shipping
AHC40-3-101K-RC Specifications
Packaging:
Tray
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3 A
DC Resistance (DCR):
75mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.500" Dia x 1.170" L (12.70mm x 29.72mm)