Allied Components International AHC30-560K-RC
Part No.:
AHC30-560K-RC
Datasheet:
AHC30-560K-RC.pdf
Description:
56UH 10% AXIAL HI CURRENT CHOKE
Shipping
AHC30-560K-RC Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
300 mA
DC Resistance (DCR):
1.95Ohm Max
Q @ Freq:
55 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)