Allied Components International AHC30-330K-RC
Part No.:
AHC30-330K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
AHC30-330K-RC.pdf
Description:
33uH +/-10% Axial Hi-Curr. Choke
Shipping
AHC30-330K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
AHC30
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
345 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.24Ohm Max
Q @ Freq:
65 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
29MHz
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)