YAGEO AHA50AJB-0R22
Part No.:
AHA50AJB-0R22
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
AHA50AJB-0R22.pdf
Description:
RESISTOR CHASSIS MOUNT 0.22 OHM
Shipping
AHA50AJB-0R22 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
AHA
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
220 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
50W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.50mm)