YAGEO AHA25AJB-0R68
Part No.:
AHA25AJB-0R68
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
AHA25AJB-0R68.pdf
Description:
RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 25W
Shipping
AHA25AJB-0R68 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
AHA
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
680 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
25W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Height - Seated (Max):
0.587" (14.90mm)