YAGEO AHA25AFB-15R
Part No.:
AHA25AFB-15R
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
AHA25AFB-15R.pdf
Description:
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 25W
Shipping
AHA25AFB-15R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
AHA
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
15 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
25W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Height - Seated (Max):
0.587" (14.90mm)