YAGEO AHA10AFB-250R
Part No.:
AHA10AFB-250R
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
AHA10AFB-250R.pdf
Description:
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 10W
Shipping
AHA10AFB-250R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
AHA
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.748" L x 0.787" W (19.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
0.429" (10.90mm)