Littelfuse Inc. AGRF1000-2
Part No.:
AGRF1000-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
AGRF1000-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Shipping
AGRF1000-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, AGRF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
10 A
Current - Trip (It):
18.5 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
7 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
3.4 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
10.2 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.012" (25.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.199" (5.05mm)