Ohmite AG25F15R
Part No.:
AG25F15R
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
AG25F15R.pdf
Description:
25 WATT FIXED AUDIO GOLD 1%
Shipping
AG25F15R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
15 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
25W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Non-Inductive
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)