onsemi AFGHL25T120RL
Part No.:
AFGHL25T120RL
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
AFGHL25T120RL.pdf
Description:
1200V/25A FSII IGBT LOW VCESAT (
Shipping
AFGHL25T120RL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1250 V
Current - Collector (Ic) (Max):
48 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 25A
Power - Max:
400 W
Switching Energy:
1.94mJ (on), 730µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
277 nC
Td (on/off) @ 25°C:
27.2ns/116ns
Test Condition:
600V, 25A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
159 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)