Assmann WSW Components AFFC-050-40-153-11
Part No.:
AFFC-050-40-153-11
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables
Package:
Datasheet:
AFFC-050-40-153-11.pdf
Description:
CABLE FFC/FPC 40POS 0.5MM 6"
Shipping
AFFC-050-40-153-11 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
FFC, FPC
Number of Conductors:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Length:
6.000" (152.40mm)
Length - Exposed Ends:
0.138" (3.50mm)