Abracon LLC AFC10.7MS-A
Part No.:
AFC10.7MS-A
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Ceramic Filters
Package:
3-SIP, 2.50mm pitch
Datasheet:
AFC10.7MS-A.pdf
Description:
CER FILTER 10.7MHZ LOW PASS
Shipping
AFC10.7MS-A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AFC10.7M
Package/Case:
3-SIP, 2.50mm pitch
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Frequency:
10.7MHz
Impedance:
330Ohm
Bandwidth:
Insertion Loss:
6dB
Filter Type:
Low Pass
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.276" L x 0.157" W (7.00mm x 4.00mm)
Height (Max):
0.283" (7.20mm)