Abracon LLC AFAG2220-SW2
Part No.:
AFAG2220-SW2
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
AFAG2220-SW2.pdf
Description:
RF ANT DUAL BAND WIFI FPC W/IPEX
Shipping
AFAG2220-SW2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AFAG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Bluetooth, WiFi
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Frequency (Center/Band):
2.45GHz, 5.5GHz
Frequency Range:
2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.1GHz ~ 5.9GHz
Antenna Type:
PCB Trace
Number of Bands:
2
VSWR:
2, 2.5
Return Loss:
Gain:
2dBi
Power - Max:
3 W
Features:
Cable - 220mm