ABB Control AF65-30-11-14
Part No.:
AF65-30-11-14
Manufacturer:
ABB Control
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
AF65-30-11-14.pdf
Description:
IEC Contactor; 65Amp; 3 pole, N
Shipping
AF65-30-11-14 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ABB Control
Series:
AF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
250 ~ 500VAC/DC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
65 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C