ABB Control AF52-40-00-13
Part No.:
AF52-40-00-13
Manufacturer:
ABB Control
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
AF52-40-00-13.pdf
Description:
IEC Contactor; 52Amp, 4 pole, 1
Shipping
AF52-40-00-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ABB Control
Series:
AF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
100 ~ 250VAC/DC
Contact Form:
4PST-NO (4 Form A)
Contact Rating (Current):
52 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C