Taiyo Yuden AF216M245001-TA
Part No.:
AF216M245001-TA
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
AF216M245001-TA.pdf
Description:
RF ANTENNA 2.4GHZ CHIP SMD
Shipping
AF216M245001-TA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
AF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
802.15.4, Bluetooth, WiFi
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):
2.45GHz
Frequency Range:
2.4GHz ~ 2.5GHz
Antenna Type:
Helical
Number of Bands:
1
VSWR:
Return Loss:
Gain:
Power - Max:
Features:
Termination:
Solder
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.063" (1.60mm)