Altran Magnetics, LLC AEVTS400-BA
Part No.:
AEVTS400-BA
Datasheet:
AEVTS400-BA.pdf
Description:
DC CONTACTOR 400A 12VDC COIL
Shipping
AEVTS400-BA Specifications
Series:
AEVTS400
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
400 A
Switching Voltage:
1800VDC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Stud, Connector
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC