Altran Magnetics, LLC AEVT600-B
Part No.:
AEVT600-B
Datasheet:
AEVT600-B.pdf
Description:
DC CONTACTOR 600A 12VDC COIL
Shipping
AEVT600-B Specifications
Series:
AEVT600
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
600 A
Switching Voltage:
1800VDC - Max
Features:
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
10 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC