Altran Magnetics, LLC AEVT1000-BA
Part No.:
AEVT1000-BA
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
AEVT1000-BA.pdf
Description:
DC CONTACTOR 1000A 12VDC
Shipping
AEVT1000-BA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Series:
AEVT1000
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
1000 A
Switching Voltage:
1800VDC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Stud
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
10 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC