Altran Magnetics, LLC AEVE300-BS
Part No.:
AEVE300-BS
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
AEVE300-BS.pdf
Description:
DC CONTACTOR 300A 12VDC COIL
Shipping
AEVE300-BS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Series:
AEVE300
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
300 A
Switching Voltage:
1000VDC - Max
Features:
Termination Style:
Stud, Connector
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
0.5 VDC