XP Power AEH45US12
Part No.:
AEH45US12
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
AEH45US12.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 44W
Shipping
AEH45US12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
AEH45 (45W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
3.7A
Power (Watts):
44 W
No Load Power Consumption:
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
80%
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
DIN, 5 Pin
Cord Length:
48" (1.22m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
5.75" L x 2.99" W x 1.69" H (146.0mm x 76.0mm x 43.0mm)