Allied Components International AEE19-3460
Part No.:
AEE19-3460
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Audio Transformers
Package:
Datasheet:
AEE19-3460.pdf
Description:
AUDIO XFMR 10K / 10K TH
Shipping
AEE19-3460 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Turns Ratio - Primary:Secondary:
1:1
Impedance - Primary (Ohms):
10k
Impedance - Secondary (Ohms):
10k
DC Resistance (DCR) - Primary:
820Ohm
DC Resistance (DCR) - Secondary:
1.08kOhm
Transformer Type:
Impedance Matching
Frequency Range:
Frequency Response:
Voltage - Isolation:
1000V
Insertion Loss:
Return Loss:
Power Level:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Approval Agency:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.827" L x 0.787" W (21.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)