XP Power AED45US05
Part No.:
AED45US05
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
AED45US05.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W
Shipping
AED45US05 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
AED45 (45W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
6A
Power (Watts):
30 W
No Load Power Consumption:
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
85%
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:
48" (1.22m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
5.20" L x 2.29" W x 1.18" H (132.0mm x 58.0mm x 30.0mm)