XP Power AED36US24
Part No.:
AED36US24
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
AED36US24.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 36W
Shipping
AED36US24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
AED36 (36W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
36 W
No Load Power Consumption:
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
85%
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:
48" (1.22m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
4.33" L x 1.97" W x 0.79" H (110.0mm x 50.0mm x 20.0mm)