XP Power AEB100PS48
Part No.:
AEB100PS48
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
AEB100PS48.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 100W
Shipping
AEB100PS48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
AEB100 (100W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
2.08A
Power (Watts):
100 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level IV
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
48" (1.22m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
5.90" L x 2.76" W x 1.38" H (150.0mm x 70.0mm x 35.0mm)