Allied Components International AE90-333K-RC
Part No.:
AE90-333K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
AE90-333K-RC.pdf
Description:
33MH 10% AXIAL EPOXY COATED
Shipping
AE90-333K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
AE90
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
33 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
67 mA
Current - Saturation (Isat):
85mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
130Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
140kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" Dia x 0.630" L (6.00mm x 16.00mm)