Anatech Electronics Inc. AE60B10368
Part No.:
AE60B10368
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Category:
RF Filters
Package:
Module, SMA Connectors
Datasheet:
AE60B10368.pdf
Description:
RF FILTER BAND PASS 60MHZ MODULE
Shipping
AE60B10368 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Series:
Package/Case:
Module, SMA Connectors
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Frequency:
60MHz Center
Bandwidth:
16MHz
Filter Type:
Band Pass
Ripple:
Insertion Loss:
1.3dB
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.750" L x 1.000" W (69.85mm x 25.40mm)
Height (Max):
0.762" (19.35mm)