Anatech Electronics Inc. AE495B11258
Part No.:
AE495B11258
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
AE495B11258.pdf
Description:
RF FILTER BAND PASS 495MHZ 8DIP
Shipping
AE495B11258 Specifications
Package/Case:
8-DIP Module
Frequency:
495MHz Center
Bandwidth:
10MHz
Insertion Loss:
7dB
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.250" L x 0.340" W (57.15mm x 8.64mm)
Height (Max):
0.687" (17.45mm)