Anatech Electronics Inc. AE300B10897
Part No.:
AE300B10897
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Category:
RF Filters
Package:
BNC In-Line Module
Datasheet:
AE300B10897.pdf
Description:
RF FILTER BAND PASS 300MHZ BNC
Shipping
AE300B10897 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Series:
Package/Case:
BNC In-Line Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Frequency:
300MHz Center
Bandwidth:
7MHz
Filter Type:
Band Pass
Ripple:
0.5dB
Insertion Loss:
5dB
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.380" L x 1.000" W (60.45mm x 25.40mm)
Height (Max):
1.000" (25.40mm)