Anatech Electronics Inc. AE240B11278
Part No.:
AE240B11278
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
AE240B11278.pdf
Description:
RF FILTER BAND PASS 240MHZ 6DIP
Shipping
AE240B11278 Specifications
Package/Case:
6-DIP Module
Frequency:
240MHz Center
Bandwidth:
26MHz
Filter Type:
Band Pass
Ripple:
Insertion Loss:
2.9dB
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.000" L x 0.380" W (25.40mm x 9.65mm)
Height (Max):
0.380" (9.65mm)