Delta Electronics ADT-060A19AB B-A
Part No.:
ADT-060A19AB B-A
Manufacturer:
Delta Electronics
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ADT-060A19AB B-A.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 61W
Shipping
ADT-060A19AB B-A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Delta Electronics
Series:
ADT (60W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
19V
Current - Output (Max):
3.2A
Power (Watts):
61 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
47.2" (1.20m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
4.25" L x 1.81" W x 1.16" H (108.0mm x 46.0mm x 29.5mm)