Analog Devices Inc. ADP1614-650-EVALZ
Part No.:
ADP1614-650-EVALZ
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
ADP1614-650-EVALZ.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR ADP1614
Shipping
ADP1614-650-EVALZ Specifications
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Up
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
5V
Voltage - Input:
4A
Regulator Topology:
2.5V ~ 5.5V
Frequency - Switching:
Boost
Contents:
650kHz