Delta Electronics ADP-140AB BC
Part No.:
ADP-140AB BC
Manufacturer:
Delta Electronics
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ADP-140AB BC.pdf
Description:
140W / USB-C ADAPTER - C6
Shipping
ADP-140AB BC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Delta Electronics
Series:
ADP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V, 9V, 15V, 20V, 28V
Current - Output (Max):
3A, 3A, 5A, 5A, 5A
Power (Watts):
140 W
No Load Power Consumption:
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 35°C
Output Connector:
USB C Power Delivery (PD)
Cord Length:
62.99" (1.60m)
Input Connector:
IEC 320-C6
Features:
Size / Dimension:
3.15" L x 3.15" W x 1.15" H (80.0mm x 80.0mm x 29.2mm)