Adam Tech ADP-.039/.150/.374-SR
Part No.:
ADP-.039/.150/.374-SR
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Power Connectors
Package:
Datasheet:
ADP-.039/.150/.374-SR.pdf
Description:
CONN PWR PLUG 1.0 X 3.8MM SOLDER
Shipping
ADP-.039/.150/.374-SR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
ADP
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug
Gender:
Female
Industry Recognized Mating Diameter:
1.00mm ID (0.039"), 3.80mm OD (0.150")
Actual Diameter:
0.039" (1.00mm ID), 0.150" (3.80mm OD)
Number of Positions/Contacts:
2 Conductors, 2 Contacts
Internal Switch(s):
Does Not Contain Switch
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination:
Solder Eyelet(s)
Shielding:
Unshielded
Features:
Strain Relief
Insulation Color:
Blue
Voltage - Rated:
Current Rating (Amps):
Mating Length/Depth:
0.374" (9.50mm)