Automation Components, Inc. A/DLP-010-W-U-N-B-3-C-3P-S
Part No.:
A/DLP-010-W-U-N-B-3-C-3P-S
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Module
Datasheet:
A/DLP-010-W-U-N-B-3-C-3P-S.pdf
Description:
SENSOR 0.36PSID 1/4" 10V MODULE
Shipping
A/DLP-010-W-U-N-B-3-C-3P-S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Applications:
Industrial Automation
Pressure Type:
Differential
Operating Pressure:
0.36PSI (2.49kPa)
Output Type:
Analog Voltage
Output:
0 V ~ 10 V
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
24VAC, 15 ~ 36VDC
Port Size:
Male - 1/4" (6.35mm) Tube
Port Style:
Threaded
Features:
Temperature Compensated
Termination Style:
Maximum Pressure:
12.64PSI (87.18kPa)
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C