Edgelight LLC AD-EL-240720-Z
Part No.:
AD-EL-240720-Z
Manufacturer:
Edgelight LLC
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
AD-EL-240720-Z.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 72W
Shipping
AD-EL-240720-Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Edgelight LLC
Series:
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Included)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
3A
Power (Watts):
72 W
No Load Power Consumption:
1W
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
84%
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Output Connector:
Cord Length:
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
5.51" L x 2.36" W x 1.26" H (140.0mm x 60.0mm x 32.0mm)