MEAN WELL USA Inc. ADA16E6-R11-G1K/R
Part No.:
ADA16E6-R11-G1K/R
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
Emergency Stop (E-Stop) Switches
Package:
Datasheet:
ADA16E6-R11-G1K/R.pdf
Shipping
ADA16E6-R11-G1K/R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Reset Operation:
Pull
Circuit:
SPST-NC
Switch Function:
On-Off
Features:
Illuminated (Red)
Current Rating (Amps):
3A (AC), 220mA (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC