Allegro MicroSystems ACS772ECB-400B-PFF-T
Part No.:
ACS772ECB-400B-PFF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet:
ACS772ECB-400B-PFF-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 400A 5-CB
Shipping
ACS772ECB-400B-PFF-T Specifications
Package/Case:
5-CB Formed Leads, PFF
Product Status:
Active
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
Hall Effect
Current - Sensing:
400A
Sensitivity:
5mV/A
Frequency:
DC ~ 200kHz
Linearity:
±0.9%
Accuracy:
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Response Time:
2.5µs
Current - Supply (Max):
15mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C