Allegro MicroSystems ACS770LCB-100U-PSF-T
Part No.:
ACS770LCB-100U-PSF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PSF
Datasheet:
ACS770LCB-100U-PSF-T.pdf
Description:
LINEAR CURRENT SENSOR
Shipping
ACS770LCB-100U-PSF-T Specifications
Series:
ACS770
Package/Case:
5-CB Formed Leads, PSF
Product Status:
Obsolete
For Measuring:
DC
Sensor Type:
Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:
100A
Sensitivity:
40mV/A
Frequency:
DC ~ 120kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±0.6%
Voltage - Supply:
5V
Response Time:
4.6µs
Current - Supply (Max):
15mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C