Allegro MicroSystems ACS770LCB-050U-PFF-T
Part No.:
ACS770LCB-050U-PFF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet:
ACS770LCB-050U-PFF-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 50A DC
Shipping
ACS770LCB-050U-PFF-T Specifications
Series:
ACS770
Package/Case:
5-CB Formed Leads, PFF
Product Status:
Active
For Measuring:
DC
Sensor Type:
Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:
50A
Sensitivity:
80mV/A
Frequency:
DC ~ 120kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±0.6%
Voltage - Supply:
5V
Response Time:
4.6µs
Current - Supply (Max):
15mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C