Allegro MicroSystems ACS770KCB-150U-PFF-T
Part No.:
ACS770KCB-150U-PFF-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Current Sensors
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet:
ACS770KCB-150U-PFF-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 150A DC
Shipping
ACS770KCB-150U-PFF-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
ACS770
Package/Case:
5-CB Formed Leads, PFF
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
For Measuring:
DC
Sensor Type:
Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:
150A
Number of Channels:
1
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
26.7mV/A
Frequency:
DC ~ 120kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±0.6%
Voltage - Supply:
5V
Response Time:
4.6µs
Current - Supply (Max):
15mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C