Allegro MicroSystems ACS759ECB-200B-PFF-T
Part No.:
ACS759ECB-200B-PFF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet:
ACS759ECB-200B-PFF-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC
Shipping
ACS759ECB-200B-PFF-T Specifications
Package/Case:
5-CB Formed Leads, PFF
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
For Measuring:
AC/DC
Current - Sensing:
200A
Sensitivity:
6.6mV/A
Frequency:
DC ~ 120kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±4%
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V
Response Time:
4µs
Current - Supply (Max):
13.5mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C