Allegro MicroSystems ACS758LCB-050B-PFF-T
Part No.:
ACS758LCB-050B-PFF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet:
ACS758LCB-050B-PFF-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 50A 5-CB
Shipping
ACS758LCB-050B-PFF-T Specifications
Package/Case:
5-CB Formed Leads, PFF
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
For Measuring:
AC/DC
Current - Sensing:
50A
Sensitivity:
40mV/A
Frequency:
DC ~ 120kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±2%
Voltage - Supply:
3V ~ 5.5V
Response Time:
4µs
Current - Supply (Max):
13.5mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C