Allegro MicroSystems ACS755LCB-050-PFF
Part No.:
ACS755LCB-050-PFF
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet:
ACS755LCB-050-PFF.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 50A DC
Shipping
ACS755LCB-050-PFF Specifications
Package/Case:
5-CB Formed Leads, PFF
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
For Measuring:
DC
Current - Sensing:
50A
Sensitivity:
40mV/A
Frequency:
DC ~ 35kHz
Linearity:
±1.8%
Accuracy:
±1%
Voltage - Supply:
5V
Response Time:
12µs
Current - Supply (Max):
10mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C