Allegro MicroSystems ACS754SCB-200-PFF
Part No.:
ACS754SCB-200-PFF
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet:
ACS754SCB-200-PFF.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC
Shipping
ACS754SCB-200-PFF Specifications
Package/Case:
5-CB Formed Leads, PFF
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
For Measuring:
AC/DC
Current - Sensing:
200A
Sensitivity:
10mV/A
Frequency:
DC ~ 35kHz
Linearity:
±0.8%
Accuracy:
±1%
Voltage - Supply:
5V
Response Time:
11µs
Current - Supply (Max):
10mA
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C